دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 94530
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

تولد گوته :


یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر دراماتیست و نویسنده آلمانی در شهر فرانکفورت چشم به گیتی گشود . پدر او از جمله اشراف
و علمای بزرگ  مشهور آلمانی بود . گوته ایام جوانی را در شهر های لایپ زیک و استراسبورگ به تحصیل حقوق و علم پزشکی گذارنید و چون به رتبه پزشکی رسید دل بر ادبیات بست و در شهر وایمار اقامت گزید . نخستین اثر ادبی او درام" گوتس فون بلرلیخن گن" است که در سال 1773 به رشته تحریر در آمد . گوته در تمام رشته های ادبی از نثر و نظم و تئاتر نویس داستان سرایی گرفته تا فن انتقاد استاد بود .وی  از علوم طبیعی و گیاه شناسی نیز اطلاع کافی داشت و کتبی نیز درباره رنگ ها و نباتات نگاشت . وی در سال 1786 برای نخستین بار به ایتالیا مسافرت کرد . در سال 1808 ناپلئون اول به دیدار گوته رفت و ساعتی چند در مصاحبت او به سر برد و به او نشان لژیون دونور اعطا کرد . این شاعر بزرگ پس از هشتاد و سه سال زندگی در سال 1832 میلادی در شهر وایمار در گذشت . "رنجهای ورتر" ،" ایفی ژنی "،" اگمونت "،" هرمان دوروتا" ،" ویلهلم مایستر" و "وصلت انتخابی" از مهمترین آثار اویند . گوته در سال 1808 میلادی نخستین بخش از فاوست را منتشر ساخت . دیوان شرقی ، .یادداشتهای من ، نغمه ها ، سکون دریا ، رقص اموات ، شعر و حقیقت و...از مهمترین آثار شعری اویند .
گوته سخت دلبسته و تحت تاثیر حافظ شیرازی بود ودیوان شرقی وی براساس همین تعلق خاطر نوشته شده است .
در چنین روزی در سال 1827 میلادی لئو تولستوی ادیب ونویسنده بر جسته روس به دنیا آمد .

لو یا لئو تولستوی نویسنده بر جسته جهان در  خانواده ای اشرافی  در یاسنایا پولیانا به دنیا آمد. وی در دو سالگی مادر و در هشت سالگی پدرش را از دست داد. تولستوی در این سال ها زیر نظر عمه و مادربزرگش و نیز در محیط  مذهبی روستای خود،  پرورش یافت . تولستوی  پس از طی تحصیلات مقدماتی و همچنین طی تحصیلات تکمیلی  در دانشگاه قازان  به نوشتن
بخش های ناتمام  زندگینامه خود نوشت اش در کودکی (1853)، نوجوانی (1854) و جوانی (1857) پرداخت. تولستوی در پایان جنگ کریمه از ارتش کناره گرفت و با حضور در مجامع ادبی مسکو و ارایه آثار ادبی خود ، شهرتی به هم زد. وی به کمک تورگنیف نویسنده بر جسته روس در 1857 راهی اروپا گردید. حضور در مراسم اعدامی با گیوتین که در پاریس شاهد آن بود ،  به نفرت او از معیارهای اروپایی دامن زد . وی در بازگشت به روسیه، کتاب های  پگاه ارباب، سه مرگ، آلبرت و خوشبختی خانوادگی را انتشار داد. تولستوی که از آغاز عمر به بیداد گری ها و شقاوت های طبقه خود پی برده بود از سال 1849 در املاک خود مستقر شد و کوشید تا به حال رعایای کشور خود مفید واقع شود . به همین منظور  مدرسه ای برای روستاییان در یاسنایا پولیانا تأسیس کرد و نشریه ای آموزشی انتشار داد. وی در سالهای  پایان عمر دچار یاس فلسفی مضاعفی گشت و دست به نگارش کتاب اعتراف زد . در این کتاب تولستوی بر گشت خود را از مذهب ارتودوکس اعلام داشت . قزاق ها ، جنگ وصلح ، جنگ های ناپلئون ، آنا کارنینا ، سنت پطرز بورگ ، مرگ ایوان ایلیچ ، حاجی مراد ، قدرت در تاریکی ، نعش جاندار و رستاخیز از مهمترین آثار اویند . 


تولد سرادوراد بورن جونز :

این نقاش انگلیسی در چنین روزی در سال 1833 میلادی به دنیا آمد . وی طراح و نقاش سبک قبل از رافائل است .

تولد جرج هویت ویپل :
ویپل ستاره شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1878 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد  . او در سال 1934 به دلیل تلاش های فراوان خود در فیزیک ستاره شناسی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

تولد پل هنری لانگ :
لانگ ، منتقد ادبی و موسیقی شناس مجارستانی در چنین روزی در سال 1901 میلادی دیده به جهان گشود .

تولد برونوبتلهیم :
بتلهیم نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1903 میلادی به دنیا آمد ." استفاده های افسون"  از مهمترین آثار اوست .

سرجان بتجمان :
بتجمان ، ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سال 1906 میلادی دیده به جهان گشود . در آثار او نوعی غم غربت نسبت به گذشته نزدیک دیده می شود   .

تولد روژه تروی پیترسون :
پیترسون نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . "چگونه پرندگان را بشناسیم؟ " عنوان مهمترین اثر علمی اوست .

تولد سی رایت میلز :
رایت میلز جامعه شناس و نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1916 میلادی دیده به جهان گشود . "قدرت نخبگان "عنوان


دسته ها :
دوشنبه ششم 6 1385
X