دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 97277
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

سرعت قويترين ابررايانه در زمينه تحقيقات علمي عمومي در آمريكا به دو برابر افزايش يافت و به ‪ ۵۴‬ترافلاپ رسيد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از تنسي، سرعت ابررايانه ‪ Cray XT3‬در آزمايشگاه ملي "آك ريج" در تنسي از ‪ ۲۵‬ترافلاپ به ‪ ۵۴‬ترافلاپ افزايش يافت. اين ميزان معادل ‪ ۵۴‬تريليون محاسبات رياضي در هر ثانيه است.

توماس ذكريا معاونت اين آزمايشگاه گفت اين ابررايانه پنجمين ماشين پرسرعت جهان و سريعترين ماشين علمي آزاد در آمريكا محسوب مي‌شود.

اين ابررايانه كه نام جاگوار بر آن نهاده شده قبل از ارتقا سرعت، عنوان سيزدهمين ابررايانه پرقدرت جهان را در اختيار داشت. فهرست ‪۵۰۰‬ دستگاه از قدرتمندترين رايانه‌ها در جهان را دانشمندان دانشگاه مانهايم در آلمان و آزمايشگاه ملي لورنس بركلي و دانشگاه تنسي تهيه مي‌كنند.

ذكريا اين ابررايانه را ابزار علمي عظيمي خواند.

اين اقدام اولين گام در اجراي قرارداد چندساله ‪ ۲۰۰‬ميليون دلاري بين شركت ‪ Cray‬در سياتل و وزرات انرژي آمريكا براي افزايش ظرفيت ابررايانه جاگوار به ‪ ۱۰۰۰‬تريليون محاسبه در هر ثانيه يا يك پتافلاپ تا سال ‪۲۰۰۹‬ است.

ابررايانه بلوجين / ال‌شركت آي بي‌ام با سرعت ‪ ۲۸۰/۶‬ترافلاپ قويترين ابررايانه جهان است كه سرعت آن شش برابر ابررايانه جاگوار است و در آزمايشگاه ملي لورنس ليورمور در كاليفرنيا مستقر است و براي اهداف دفاعي ملي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وزارت انرژي متعهد شده است ‪ ۸۰‬درصد زمان استفاده از ابررايانه جاگوار را براي تحقيقات دقيق غيرمحرمانه اختصاص دهد.

شركت انيميشن ‪ dreamworks‬براي تهيه الگورتيم‌هاي جديد براي تكرار اثر نور و سايه در انيميشن سه بعدي علاقه‌مند به استفاده از اين ابررايانه است. اين نتايج مي‌تواند در فيلم‌هاي انيميشن يا آموزش پزشكي و شغلي مشاهده شود.

شركت بويينگ اميدوار است اين ابررايانه به ساخت هواپيماهاي سبك‌تر و كم‌مصرف‌تر بينجامد. شركت جنرال اتوميكس قصد دارد با اين ابررايانه‌ها تحقيقات گداخت انرژي انجام دهد.

در ماه نوامبر بازهم اين ابررايانه ارتقا يافته و سرعت آن به دو برابر يعني ‪ ۱۰۰‬ترافلاپ خواهد رسيد. يك سال ديگر نصب پردازنده‌هاي جديد ظرفيت آن را به ‪ ۲۵۰‬ترافلاپ خواهد رساند.


دسته ها :
شنبه چهارم 6 1385
X