دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 97309
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

روزکارمند :
کارمندان به عنوان  قشر تاثیر گذار جامعه و بدنه دولت جمهوری اسلامی ایران ، شمار کثیری  ازافراد  جامعه را تشکیل می دهند . تقدیر از این قشر پر توان جامعه  و استماع  مشکلات و نارسایی های سیستم اداری از زبان اشخاص مجری آن  در هفته دولت ، موجب تعیین روزی بنام روز کارمند در هفته دولت شده است . بنابر بر خی آمار ها  بیش از یک میلیون کارمند در دولت جمهوری اسلامی ایران مشغول فعالیت اند .

تظاهرات عظیم مردم در تهران و شهرستانها علیه رژیم طاغوت :

با اوج گرفتن خشم ونفرت مردم از رژیم شاهنشاهی و بانزدیک شدن به روزهای پایانی رژیم پهلوی ، مردم شهر های مختلف کشور درچنین روزی در سال 1357 ه ش  با راه اندازی راهپیمایی های  گسترده ای که نظیر آن پیشتر  کمتر در تاریخ ایران دیده شده بود  ، خشم و انزجار خود را نسبت به عملکرد رژیم پهلوی به نمایش گذاردند . این تظاهرات که خود مقدمه ای بود بر تظاهرات گسترده مردم در هفدهم شهریور و فاجعه جمعه سیاه ،  نقطه عطفی در تاریخ معاصر به شمار می رود . 

شهادت حاج مهدی عراقی :
در چنین روزی در سال 1358 ه ش حاج مهدی عراقی به دست گروهک منحرف فرقان به درجه شهادت نایل آمد . او در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ویژه ای ایفا کرد و دراین مسیر نیز زندان های طولانی رژیم منحوس پهلوی را تحمل کرد .

در گذشت مهدی اخوان ثالث :

درچنین روزی در سال 1369 ه ش مهدی اخوان ثالث شاعر برجسته ایرانی دیده ازجهان فروبست . اوکه "م امید " تخلص می کرد درسال 1307 در مشهد دیده به جهان گشود .  وی پس از مدتی تحصیل وکارگری درسال 1326 به عنوان معلم مشغول  به کار شد . اخوان درسال 1330 ودربیست وچند سالگی نخستین مجموعه ازاشعارش را منتشر ساخت . اودرآثارخود سبک استعلایی خاصی را پیروی می کند که در نوع خود منحصر به فرد است . زبان اخوان  در شعر از استحکام بالایی بر خوردار است و این خود نشانگر مطالعه عمیق وی در حوزه ادبیات کهن فارسی است .  از مجموعه آثار امید می توان به زمستان ، آخر شاهنامه ، از این اوستا ، منظومه شاهکار ، پاییز در زندان  ،  تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم ، مجموعه مقالات و ... اشاره کرد  . بخشی از مجموعه زمستان او  را که در تقبیح خفقان موجود در دوران ستمشاهی رژیم منحوس پهلوی سروده شده است  ، با هم می خوانیم :

سلامت را نمى خواهند پاسخ گفت 
سرها درگریبان است 
کسى سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را 
نگه جز  پیش پا را دید ، نتواند 
که ره تاریک و لغزان است 
وگر دست محبت سوى کس یازى 
به اکراه آورد دست از بغل بیرون 
که سرما سخت سوزان است
نفس ، کز گرمگاه سینه  مىآید برون ، ابرى شود تاریک 
چو دیوار ایستد در پیش چشمانت
نفس کاینست ، پس دیگر چه دارى چشم
زچشم دوستان دور یا نزدیک ؟

مسیحاى جوانمرد من ! اى ترساى پیر پیرهن چرکین؟
... هوا بس ناجوانمردانه سردست ... آى 
دمت گرم و سرت خوش باد 
سلامم را تو پاسخ گوى ، در بگشاى 
منم من ، میهمان هر شبت ، لولى وش مغموم 
منم من سنگ تیپا خورده ى رنجور
منم ، دشنام پست  آفرینش ،  نغمه ى ناجور
نه از رومم ، نه از زنگم ، همان بیرنگ بیرنگم 
بیا بگشاى در ، بگشاى ،  دلتنگم

حریفا ! میزبانا ! میهمان سال و ماهت  پشت در چون موج می لرزد.  

تگرگى نیست ، مرگى نیست 
صدایى گر شنیدى ، صحبت سرما و دندان ست

من امشب آمدستم وام بگزارم 
حسابت را کنار جام بگذارم
چه مى گویى که بیگه شد ، سحر شد ، بامداد آمد ؟ 
فریبت مى دهد ، بر آسمان این سرخى  بعداز سحرگه نیست
حریفا ! گوش سرما برده است ، این یادگار سیلى سرد 
زمستان ست ...

قرار داد 1907 : 
درچنین روزی درسال 1325 ه ق قرارداد ننگین 1907 میان کشورهای روسیه وانگلستان امضا شد . براساس این قرارداد ایران میان روس هاوانگلیسیها تقسیم شد . شمال ایران به اشغال روس ها درآمد وپس ازجنگ اول جهانی نیزانگلیسیها با اشغال بوشهر به سوی شیرازپیشروی کرده ومناطق جنوبی ایران را به تصرف خود درآوردند .
میرزا کوچک خان جنگلی درهمین زمان بود که با گرویدن به اندیشه اتحاد  دنیای اسلام تشکیلات نظامی را بوجود آورد تا به نجات کشوربپردازد. وی به همین منظورنهضت جنگل را پایه ریزی کرد.این قرارداد میان دولتین روس وانگلیس ودرمنطقه پترز بورگ به امضا رسید . درهمان روزبود که امین السلطان نخست وزیرخائن به کشوربه دست عباس آقا صراف آذربایجانی اعدام انقلابی شد .


استقلال نامیبیا :
در چنین روزی در سال 1971 میلادی کشور نامیبیا به استقلال جزیی دست یافت .  از قرن نوزدهم این سرزمین بیابانی  مستعمره آلمان بود و  در سال 1945م از سوى سازمان ملل، قیمومیت نامیبیا به افریقاى جنوبى واگذار شد . تا سال  1989 میلادى افریقاى جنوبى از واگذارى حکومت به مردم این سرزمین خوددارى کرد و در برابر مصوبات سازمان ملل پایداری نمود . با مبارزات مسلحانه و عملیات پارتیزانى مداوم و مستمر نیروهاى سواپو، سرانجام در سال 1989م دولت نژادپرست افریقاى جنوبى تسلیم  مردم این کشور شد و نامیبیا در چنین روزی در سال 1990 میلادی به استقلال کامل  دست یافت . 
   

تولد جوان لامبرت :
جوان لامبرت ریاضیدان سویسی  در چنین روزی در سال  1728 میلادی به دنیا آمد . او قضیه      آ را غیر منطقی را در ریاضیات به خوبی توصیف کرد ه است .

تولد آنتون لوران لاوازیه :
لاوازیه دانشمند و شیمیدان فرانسوی در چنین روزی در سال 1743 میلادی دیده به جهان گشود  . او را پدر علم شیمی جدید دانسته اند .

تولد شارل ریشه :
ریشه روانشناس بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1850 میلادی به دنیا آمد . " تز آسیب پذیری " در روانشناسی محصول اندیشه اوست . وی در سال 1913 میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل شد .

تولد گیوم آپولینر :
گیوم آپولینر شاعر بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1880 میلادی به دنیا آمد . او منتقد فیلم نیز بود . "آلکولا" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .


تولد ارل بیگرز :
بیگرزنویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1884 میلادی به دنیا آمد. مجموعه داستانی پلیسی" چارلی کان "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد خولیوکورتازار :
کورتازارنویسنده برجسته آرژانتینی درچنین روزی درسال 1914 میلادی به دنیا آمد . او را به خاطر رئالیسم جادویی خیره کننده در آثارش بسیار مورد ستایش قرار داده اند . "ما خیلی گلندا را دوست داریم " عنوان مهمترین اثر  داستانی اوست . 


دسته ها :
شنبه چهارم 6 1385
X