دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 54079
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

ورود نیروهای سازمان ملل متحد به تهران و بغداد :

پس از پذیرش رسمی قطعنامه 598 از سوی ایران و انجام مذاکرات با دبیر کل سازمان ملل متحد ، آتش بس میان طرفین از تاریخ بیستم اوت 1988 ، بیست ونهم مرداد 1367 ، برقرار شد . شورای امنیت سازمان ملل متحد هم با تصویب قطعنامه 619 در هجدهم مرداد سال 1367 ،  گروه ناظران نظامی  سازان ملل متحد( یونیماک) برآتش بس بین ایران وعراق  را تشکیل  داد. این گروه در چنین روز ی در سال 1367 وارد خاک جمهوری  اسلامی ایران و همچنین کشورعراق  شدند . نیرو های یونیماک حدود چهار صد نفر بودند که از بیست و پنج ملیت مختلف تشکیل شده بود .  تایید ، تحکیم و نظارت بر آتش بس ، نظارت بر عقب نشینی نیر وها به مرزهای شناخته شده بین المللی ، کمک به طرفین درگیر برای حل مسایل بویژه در باره تعیین دقیق خطوط مرزی و کمک به آنان برای ایجاد یک منطقه حائل در طول مرز های دو کشور از جمله وظایف یونیماک  بود .

تسلیم ژاپن به نیروهای  آمریکایی :
بیست و چهار ساعت پس از فرو افتادن دومین بمب اتمی بر سر مردم شهر ناکازاکی ، پس از  هیرو شیا ، رییس جمهور وقت آمریکا ، ترومن ، تهدید کرد که چنانچه ژاپن به خواست های این کشور مبنی بر عقب نشینی از منطقه اشغالی مبادرت نورزد بمب  های آتی هسته ای را بر سر مردم این کشور فرو خواهد آورد .با این تهدید کشور ژاپن با وخیم دیدن اوضاع دستور عقب نشینی نیروهای خود را در چند روز آتی صادر کرد .

 ژاپنی ها در چنین روزی شرایط پیشنهادی متفقین را پذیرفتند و در دوم دسامبر سال 1945 میلادی سند بلا شرط را در کشتی آمریکایی میسوری در خلیج توکیو امضا کردند .

جداشدن اطریش از آلمان :
در چنین روزی در سال 1806 میلادی کشور اطریش استقلال خود را از آلمان اعلام کرد و به این ترتیب از این کشور جدا شد .

استقلال کلمبیا : 
درچنین روزی در  سال1819میلادی ،  کلمبیا به استقلال رسید. کلمبیا کشوری است در منطقه استوایی شمال آمریکای جنوبی ، بین پاناما و برزیل در ساحل دریایی کاراییب و اقیانوس کبیر . نژاد مردم این کشور سفید ، سیاه ، سرخ و دو رگه است  . زبان رایج میان اهالی این سرزمین اسپانیولی است  و مذهب اکثریت مردم این کشور مسیحیت کاتولیک است . نوع حکومت این کشور جمهوری است . کلمبیا در سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

اشغال کره  :
در چنین روزی در سال 1945 میلادی ارتش شوروی بخشی از کشور کره را به اشغال خود در آورد . کره شمالی پس از جنگ جهانی دوم در ید شوروی سابق قرار گرفت . 

روز ملی اکوادور :
اکوادور کشوری است کوهستانی در قاره آمریکای جنوبی در طرفین خط استوا  . مساحت این کشور تقریبا یک ششم ایران است . نژاد مردم آن سفید ، سرخ و زبان آنها   اسپانیولی است . اکثریت مردم اکوادور پیرو دین مسیحیت اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . اکوادور در چنین روزی در سال 1830 میلادی از اسپانیا مستقل شد و در بیست و یکم دسامبر سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . کویتو نام پایتخت این کشور است . دهم آگوست هرسال به عنوان روز ملی این کشور گرامی داشته می شود .
 
تولد الکساندر گلازونف :
الکساندر گلازونف روسی یکی از بر جسته ترین آهنگسازان این کشور در  چنین روزی در سال 1865 میلادی دیده به جهان گشود . او درشیوه وسبک  آهنگسازی پیرو  چایکوفسکی بود . "چوپینیانا" عنوان مهم ترین اثر موسیقایی اوست .

تولد لورنس بینیون :
بینیون،  نویسنده اطریشی در چنین روزی در سال 1869 میلادی در وین متولد شد . "زخم های نمادین " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد محمد پنجم :
محمد پنجم پادشاه مراکش در چنین روزی در سل 1909 میلادی دیده به جهان گشود . وی از سال 1955تا 1961 بر مراکش حکومت کرد .

تولد آنگس کمپل :
آنگس کمپل روانشاس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سل 1910 میلادی به دنیا آمد . مهم ترین اثر علمی او" انتخابات و فرمان سیاسی" نام دارد .

در گذشت آریاس آرنولفو :
آریاس آرنولفو در چنین روزی در سال 1988 در گذشت . وی سه بار رییس جمهور پاناما شد .


دسته ها :
پنج شنبه نوزدهم 5 1385
X