دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 54081
تعداد نوشته ها : 445
تعداد نظرات : 153
Rss
طراح قالب

درگذشت  عالم ربانی ، میرزای نایینی :


محمد حسین در سال 1240 شمسی در شهر نایین در خاندانی فاضل و محیطی روحانی قدم به عرصه گیتی نهاد . وی پس از طی تحصیلات ابتدایی در هفده سالگی به شهر اصفهان رفت و درحوزه  علمیه این شهر به تحصیل علوم دینی پرداخت . جهانگیر خان قشقایی از جمله استادان وی در این حوزه بود . وی در سال 1303 ه ق آن حوزه را ترک گفت و راهی نجف اشرف شد . او در این حوزه پس از گذراندن مدارج مختلف علمی ، در کنار تدریس ، از محضر علمی آخوند خراسانی نیز بهره های فراوان برد . میرزای نایینی با مقام والای علمی ، سیاسی  و معنوی خویش شاگردان بسیاری را به عالم اسلام عرضه کرد که از میان آنها می توان به سید محمد حجت کوه کمری ، سید محمد میلانی ، سید ابوالقاسم خویی ، سید محمد حسین طباطبایی ، و میرزا هاشم آملی اشاره کرد . مرحوم نایینی در دوره مشروطیت همچون آخوند خراسانی نقش مهمی در به پیروزی رساندن این نهضت ایفا کرد . او با نگارش کتاب" تنبیه الامه" در سال 1327 ه ق به زبان فارسی ، حاکمیت اسلام را با دلیل و برهان قاطع اثبات کرد و پرده از چهره حکومت های استبدادی برداشت . وی  پس از شروع جنگ جهانی اول که بخش وسیعی از خاک کشور عراق هم دست نیروهای انگلیسی افتاد ، نقش خویش را بطور کامل ایفا کرد و همگام با علما علیه قوای خارجی دست به قیام زد . او از خود تالیفات بسیاری نیز بجای گذاشته است که از میان آنها می توان به تعلیقه بر عروه الوثقی ، التعبدی و التوصلی ، وسیله النجاه ، لاضرر و...اشاره کرد . میرزای نایینی در چنین روزی در سال 1355 ه ق به ندای حق لبیک گفت . پیکر مطهر او در کنار مولایش در نجف اشرف به خاک سپرده شد .

مرگ رضاخان در ژوهانسبورگ :


در روز بیست و پنجم شهریور 1320 نیروهای انگلیسی وشوروی به سوی تهران حرکت کردند و رضاخان را مجبور به استعفا کردند.  پس از این واقعه، رضا خان توسط دولت انگلیس به منطقه ای در جزیره موریس (آفریقای جنوبی)  تبعید شد . وی در این جزیره پس از ابتلا به  بییماری سخت ، به دلیل حرارت و رطوبت  بالا ،  خواستار ترک آن محل  شد . پس از آن ابتدا وی را به بندر دوربان و سپس ژوهانسبورگ منتقل ساختند . وی در چنین روزی در سال 1323 هجری شمسی در این شهر در اثر سکته  مرد . در آن زمان به دلیل جو شدید ضد رضا خانی در ایران ،  جسد وی رابه مصر منتقل کردند و شش سال بعد یعنی در سال 1329 جسد او به تهران منتقل شد . رضاخان که در قاموس سیاست ایران زمین به یک دیکتاتور مستبد  مشهور است در ط.ول سالهای حکومت خود ضمن  مبارزه با اصول اسلامی ، نفی  مشارکت مدنی ، ایجاد اختناق ، عدم ایجاد  نظام حزبی ، تکوین وانباشت سرمایه در میان طبقات بالای جامعه ، اتکا به طبقات نظامی ، ایجاد دیوانسالاری گسترده و بهره گیری از ناسیونالیسم تدافعی  نفرت بیش از پیش توده های مردم را باعث شد .

شکست کمپ دیوید2000:


نشست کمپ دیوید سال2000  میلادی که از چند روز پیش درآمریکا آغاز شده بود ، امروز به شکست انجامید .این اجلاس نیز همانند نشست های گذشته با میانجیگری آمریکا برای حل و فصل مناقشات خاور میانه میان نمایندگان دولت  خود گردان فلسطین و رژیم صهیونیستی بر گزار شد اما به د لیل فزون خواهی های رژیم صهیونیستی ، به نتیجه قابل قبولی دست نیافت و نهایتا  شکست آن اعلام شد.

الحاق  ایران به سازمان بین الماللی فضا نوردی :
در چنین روزی در سال 1339 دولت ایران با امضای معاهده سازمان بین المللی فضانوردی، عضو رسمی این سازمان جهانی شد .

تولد جرج کالین :
این نویسنده و نقاش آمریکایی در چنین روزی در سال 1796 به دنیا آمد . مناظر آمریکایی - هلندی از جمله آثار معرف اویند .

تولد آگوست بیر نائرت :
آگوست بیر نائرت بلژیکی در چنین روزی در سال 1829  به دنیا آمد . وی در سال 1909 جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد .

تولد جرج برنارد شاو :
این نمایشنامه نویس ایرلندی  در چنین روزی در سال 1856در دوبلین به دنیا آمد . "پیگمالیون " اثر معروف اوست .   وی در سال 1925 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . 

تولد سرج کوسویتسکی :
این آهنگساز  روسی در چنین روزی در سال 1874 به دنیا آمد . "سمفونی بوستون "از کار هایی است که وی سرپرستی گروه را به عهده داشت .

تولد  کارل گوستاو یونگ :
این استاد سویسی در چنین روزی در سال 1875 به دنیا آمد . وی پایه گذار روانشناسی تحلیلی است .  
تولد ارنست شلینگ :
ارنست شلینگ آهنگساز و سرپرست گروه در چنین روزی در سال 1875 در نیوجرسی آمریکا دیده به جهان گشود . "مجلس پیروزی "عنوان اثر برجسته اوست .

تولد پیرل اس باک :
اس باک ، رمان نویس آمریکایی در چنین روزی در سال 1892 دیده به جهان گشود ." زمین خوب " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد آلدوس هاکسلی :
این نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1894 به دنیا آمد . "جهان بی باک  جدید" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد سالوادور آلنده :
سالوادور آلنده آخرین ریس جمهور انتخابی شیلی در چنین روزی به دنیا آمد . وی در سال های 1970 تا 1973 سمت ریاست جمهوری شیلی را به عهده داشت . آگوستینو پینوشه، از نظامیان وابسته به امپریالیسم آمریکا در ارتش شیلی ، باهمکاری سازمان جهنمی سیا وتوطئه شرکت های چند ملیتی ، دست به  کودتایی نظامی خونین زد .در کودتا کاخ ریاست جمهور آلنده بمباران شد اما آلنده تا آخرین لحظه حیات درکاخ محاصره شده مقاومت کرد وسرانجام کشته شد . در د وران سیاه نظامیان کودتاگر درشیلی ،هزاران تن از مردم کشته ، نا پدید و زندانی شدند وآمریکا نیز همواره از کودتاچیان حمایت کرد. 

تولد استلی کوبریک :
آین کارگردان آمریکایی  در چنین روزی در سال 1928 دیده به جهان گشود . "اودیسه فضایی 2001 "، "دکتر استرانج لاو" و "لولیتا" از عناوین مهمترین فیلمهای اویند.
 
در گذشت مارکس دورمی :
این سوسیالیست معرف فرانسوی در چنین روزی در سال 1941 با انفجار  یک بمب ساعتی به قتل رسید .

ملی شدن کانال  سوئز :
جمال عبد الناصر پس از روی کار آمدن ، دست به انجام یک سلسله اقدامات اصلاحی در مصر زد که از میان آنها می توان به ملی کردن کانال سوئز در جهت نهادینه کردن فلسفه ملی گرایی اش درچنین روزی یاد کرد . با ملی کردن کانال سوئز وهمچنین ایجاد اتحاد عربی علیه رزیم صهیونیستی بزودی تحت فشار های شدید خارجی  از مرتجعین عرب و  رژیم صهیونیستی،  انگلستان و فرانسه قرار گرفت وسبب شد تا دراقدامی تجاوزکارانه ، فرانسه و انگلیس و رژیم اشغالگر قدس به مصر حمله نظامی کنند.

 روز ملی لیبریا :
لیبریا کشوری است نیمه جلگه ای در غرب آفریقا  که بین سیر الئون ، ساحل عاج و ساحل شمالی خلیج گینه در منطقه استوایی قرار گرفته است . نژاد مردم آن سیاه و  زبان رایج آنان انگلیسی و محلی  است . اکثر مردم این کشور پیرو ادیان مسیحیت و اسلام اند . حکومت این کشور جمهوری است . لیبریا درچنین روزی در سال 1847 مستقل شد .  این کشور  در دوم نوامبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . مورویا پایتخت این کشور است .

روز ملی مالدیو :
مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی هند مرکب از دو هزار جزیره است که فقط دویست و بیست جزیره آن  مسکونی است و بقیه غیر مسکونی اند . نژاد مردم این کشور سیاه و سفید است  و به زبان ماله ای ، عربی و انگلیسی تکلم می کنند . عموم اهالی این کشور مسلمان اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است و در سال 1965 در چنین روزی از انگلستان مستقل شد . این کشور در بیست و یکم دسامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .


دسته ها :
چهارشنبه چهارم 5 1385
X