دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 116377
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 122
Rss
طراح قالب

سالگشت ناپدید شدن امام موسی صدر :
امام موسی صدر در چنین روزی در سال 1357 ه ش ناپدید شد .
امام موسی صدر در 24 اسفند 1317 در خانواده ای اهل علم و فضیلت و در قم به دنیا آمد . او اصالتا جبل عاملی بود . پدر ایشان ، آیت الله صدر یک دوره   رییس حوزه علمیه قم بود و مادر آن عالم ربانی نیز دختر آیت الله قمی است  . امام موسی صدر پس از پایان دروس حوزوی ، وارد دانشگاه تهران شد و دررشته حقوق تحصیل کرد . امام موسی صدر در سال 1959 میلادی به دعوت سید شرف الدین رهبر شیعیان لبنان و به پیشنهاد حضرت آیت الله بروجردی به این کشور مهاجرت کرد و امام جماعت یکی از مساجد شهر صور شد . او یکسال پس از رحلت سید شرف الدین ، رهبر شیعیان لبنان شد . امام موسی صدر در دهه هفتاد در لبنان به دنبال تجدید مجد و عظمت دنیای اسلام بود . در اثر مجاهدت های ایشان جوانان شیعه لبنانی ترس و وحشت را به کناری نهادند و در جهت احقاق حقوق حقه خود با امام موسی صدر بیعت کردند . ایشان را به حق بزرگترین یاور صدیق مقاومت فلسطین  نام نهاده اند .او خود و جوانان لبنانی را سپر بلای فلسطینیان ساخت و همواره آنان را به مبارزه مداوم علیه رژیم اشغالگر قدس تا آزاد سازی قدس شریف توصیه می کرد . 
هیات عمومی مجلس عالی شیعه در همان هنگام یعنی در سال 1975 ایشان را به عنوان رییس طایفه اسلامی شیعه تا پایان 65 سالگی منصوب کرد . او در جنگ داخلی لبنان از همان آغاز بر اصل همزیستی مسالمت آمیز فرق مذهبی تاکید می کرد و مبارزه مداوم با دشمن واحد اسراییل غاصب را عامل وحدت می دانست . وی  در طول عمر پر برکت خویش خدمات اجتماعی فراوانی نیز به مردم لبنان ارایه داد . سرانجام این مجاهد نستوه پس از سفر به الجزیره و مذاکره با مقامات ان کشور در تاریخ 25 اوت 1978 به دعوت رسمی  معمر قذافی، رهبر لیبی برای شرکت در جشن  انقلاب این کشور وارد  طرابلس شد و پس از پنج روز اقامت در هتل شاطی لیبی خبر ناپدید شدن او در افواه عمومی پیچید . هنوز نیز از سرنوشت آن عالم جیل القدر خبری نیست .  آغاز نخستین دوره جشنواره جهانی فیلم کن در فرانسه :

کن شهری است در جنوب فرانسه در حاشیه نوار ساحلی منطقه کوت دآزور . این شهر از سال 1939 میلادی میزبان جشنواره جهانی فیلم است و همه ساله در آن بهترین فیلمهای کشور های مختلف  به رقابت گذارده می شوند . کن جشنواره ای است که تاحدود زیادی  به فیلمهای نامتعارف و هنری علاقه دارد و از این رو با جشنواره های معتبر دیگر فیلم نظیر اسکار  و یا گلدن گلوب تفاوت دارد . ایران در این جشنواره فیلم چندین بار صاحب عناوین مختلف شد . عباس کیارستمی ، جعفر پناهی ، وبهمن قبادی از جمله برندگان سینمای ایران در این جشنواره فیلم در سالهای اخیر بوده اند  . ریاست این جشنواره را ژیل ژاکوب به عهده دارد .

روز استقلال قرقیزستان :
قرقیزستان کشوری است کوهستانی در مرکز آسیا در غرب چین و جنوب قزاقستان . مساحت این کشور یک نهم مساحت ایران است .  مردم این کشور از نژاد های قرقیز ، روس  و ازبک اند . زبان رسمی آنان قرقیزی و روسی است و نود در صد از آنان پیرو اسلام و بقیه  بودایی و مسیحی اند . حکومت این کشوور جمهوری است . این کشور در سال 1864 میلادی به روسیه الحاق و در سال 1936 به عنوان یکی از جمهوری های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی سابق شناخته شد . قرقیزستان در چنین روزی در سال 1991 میلادی به استقلال رسید . پایتخت آن بیشکک نام دارد . 

روز استقلال مالزی :
مالزی کشوری است در منطقه استوایی جنوب شرقی آسیا . این کشور در جنوب تایلند ، شمال اندونزی ،  مابین در یای جنوبی چین و تنگه مالاکا و اندونزی قرار دارد . مساحت آن تقریبا یک پنجم ایران است . مردم آن از نژاد های زرد و زبان رایج میان آنان ماله ای است و البته به زبانهای انگلیسی و چینی نیز تکلم می کنند . اکثریت اهالی مردم این کشور پیرو دین اسلام می باشند . نوع حکومت این کشور مشروطه سلطنتی فدرا لی است  . مالزی تا سال 1957 میلادی مستعمره انگلیس بود و در همان سال در چنین روزی مستقل شد.  این کشور در تاریخ هفدهم سپتامبر 1975 میلادی به به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد . نام پایتخت آن کوالالامپور است .


ماهاتیر محمد هم اکنون نخست وزیری این کشور را به عهده دارد .

روز استقلال ترینیداد توباگو :
این کشور دو جزیره در شمال ونزوئلا جزء جزایر آنتیل کوچک در آمریکای مرکزی است  که  مدار ده در جه و سی دقیقه عرض شمالی از آن می گذرد . مساحت آن یک سیصد و بیست و یکم ایران است . بیشترمردم این کشور از نژاد سیاه و بر خی از آنها نیز از نژاد های سرخ و سفید و سرخ و زرد چینی اند . زبانهای انگلیسی و اسپانیولی در میان آنها رسمیت دارد و اکثر مردم آن پیرو ادیان مسیحیت  ،  اسلام و تعدادی هم بت پرست اند . حکومت این کشور از نوع فرمانداری کل است . که در سال 1962 در چنین روزی از انگلستان مستقل شد ولی در سازمان کشور های مشترک المنافع باقی ماند . این کشور در هجدهم سپتامبر سال 1962 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پرت آو اسپانی نام پایتخت آن است .

روز استقلال از بکستان :
از بکستان کشوری است که در آسیای مرکز ی قرار گرفته است . این کشور در سال 1220 میلادی مورد هجوم مغولها واقع شد و در قرن چهاردهم ، مرکز امپراطوری تیموریان شد . ازبکستان  در سال 1925 میلادی به اتحاد جماهیر شوروی سابق پیوست و در چنین روزی در سال 1991 اعلام استقلال کرد . بیشتر مردم این کشور ازبک وده در صد آن روس هستند . مردم این کشور به زبان ازبکی گفتگو می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است و تاشکند نام پایتخت آن است .

احداث ایالت کبک :
در چنین روزی در سال 1608 میلادی احداث شهر و همچین ایالت کبک آغاز شد . بانی این شهر ساموئل دوشافپلن است .زبان مردم این ایالت فرانسه است .

وحدت دو آلمان :
در چنین روزی در سال 1990 میلادی  قرارداد اتحاد میان دو کشور آلمان شرقی و آلمان غربی منعقد گردید . 

تولد کالیگولا( گایووس سزار) :
کالیگولا( گایووس سزار )چهارمین امپراطور روم در چنین روزی در سال 12 پس از میلاد به دنیا آمد . او در بین سالهای 37 تا 41 میلادی بر مردم روم حکومت می کرد .

تولد تئو فیل گوتیه :
گوتیه شاعر برجسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1811 میلادی متولد شد . وی علاوه بر شعر ، داستانهای بسیاری نیز نگاشته است ." آلبرتوس"  عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد آمیلکار پونچیلی :
پونچیلی موسیقدیان و آهنگساز بر جسته ایتالیایی در چنین روزی در سال 1834 میلادی دیده به  جهان گشود . "یک لیتوانی "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .
تولد ویلیام سارویان :
سارویان نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . او چند ین نمایشنامه نیز از خود به جای نهاده است . "زمان زندگی تان" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

آن جی لرنر :
لرنر آهنگساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1918 میلادی به دنیا آمد . بیشتر آثار او از مایه های تغزلی و عاشقانه بر خوردارندد ." لرنر و لوو" و" خانم خوب من "عناوین  مهمترین آثار موسیقایی اویند .

درگذشت جان بونیان :
جان بونیان نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1688 دار فانی را داع گفت . "مراحل  زیارت" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

در گذشت جرج اف براک :


براک نقاش معروف و بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1963 میلادی دار فانی را وداع گفت . او به عنوان یکی از سردمداران جنبش کوبیسم در نقاشی غرب مشهور است . وی در سن هشتاد ویک و سالگی در پاریس در گذشت .

دسته ها :
پنج شنبه نهم 6 1385

نهمين نمايشگاه كامپيوتر، هفتمين نمايشگاه ماشين‌هاي اداري و اولين نمايشگاه تخصصي موبايل و تجهيزات جانبي از فردا نهم شهريور ماه تا سيزدهم همين ماه در مشهد توسط سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان خراسان برگزار مي شود.

"حسن هاشمي" عضو شوراي مركزي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با اشاره به نحوه برگزاري نمايشگاه كامپيوتر استان خراسان گفت: در سالهاي نخست برگزاري نمايشگاه در مشهد علي رغم كاستي‌ها و شرايط نامساعد مكان تازه تاسيس نمايشگاه، انگيزه زيادي جهت شركت در اينگونه همايشها بين فعالان اين صنعت در اين منطقه ايجاد شد.

وي ادامه داد: اما متاسفانه اين حضور گسترده صنف در سالهاي بعد باعث ايجاد غرور كاذب در ذهن مديران دايما در حال تغيير نمايشگاه گرديده و موجب كم رنگ شدن حضور فعالان صنف در سالهاي اخير شد.

با توجه به اينكه به صحنه بازگرداندن اعضا، كاري بسيار مشكل بود، ولي اين مهم با اعتمادي كه اعضا به سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان داشتند و با برگزاري نشست‌هاي پي در پي مسولين سازمان با مديران جديد نمايشگاه نتايج مثبتي به ارمغان آمد و استقبال خوبي از برگزاري نمايشگاه انجام شد.

وي افزود: تسهيلات و امكاناتي كه در اين نمايشگاه در نظر گرفته شده است شامل تخفيف ‪۱۰‬درصد از هزينه اجاره فضاي غرفه‌ها، اختصاص يك صفحه آگهي رايگان در كتاب ويژه نمايشگاه، تبليغات محيطي با ‪ ۳۰‬درصد تخفيف، اجاره سالن سمينار با ‪ ۵۰‬درصد تخفيف و اينترنت ‪ Wire-less‬رايگان در نمايشگاه مي باشد.

همچنين زمان برگزاري نمايشگاه نيز از بهمن ماه به شهريور ماه تغيير يافت.

وي ادامه داد: يكي از نكات قابل توجه در مورد برگزاري يك نمايشگاه، مكانيسم برگزاري آن و اموري است كه به نحوه جذب و تشويق غرفه داران مربوط مي شود.

بطور كلي مكانيسم برگزاري بايدبه گونه‌اي باشد كه انگيزه كافي را براي صاحبان صنعت، واحدهاي صنفي، دانشگاهها و دانشجويان جهت شركت در نمايشگاه و ارائه فناوري جديد ايجاد كند.

اين انگيزه مي‌تواند توسط برگزاري كنفرانس‌ها، فراخوان مقاله ، تخفيف ويژه براي ارائه‌دهندگان فناوري‌هاي جديد، اهدا هدايا به مقالات برتر و غيره تقويت شود.

برگزاركنندگان نيز بايد بر آن باشند كه بخش تخصصي و بخش‌هاي ديگر نمايشگاه از هم مجزا باشند تا هم متخصصين و هم غير متخصصين به آنچه در نظر دارند راحت‌تر دست يابند.

عضو شوراي مركزي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور با اشاره به برگزاري نمايشگاه الكامپ استان تهران اظهار داشت: تاريخچه برگزاري نمايشگاه كامپيوتر در مشهد به سالهاي ‪ ۷۰‬و‪ ۷۱‬باز مي‌گردد.

در آن زمان شركتها به صورت كنسرسيومي در داخل تالارهاي شهر، نمايشي از تجهيزات و فستيوال فروش برگزار مي‌كردند، در سال ‪ ۷۶‬با مساعدت استانداري خراسان ومديران وقت بصورت وسيعتر محل يكي از سالنهاي ورزشي مشهد به اين منظور اختصاص يافت.

از سال ‪ ۷۷‬نيز با افتتاح سالنهاي سرپوشيده نمايشگاه، تمامي
نمايشگاههاي شهر به اين مكان انتقال پيدا كرد و از سال ‪ ۷۹‬هم با حضور تعدادي از نمايندگيهاي خارجي نمايشگاه كامپيوتر كار خود را بصورت بين المللي دنبال كرد.

دسته ها :
پنج شنبه نهم 6 1385

مطمئنأ در صورتی که شما نیز از به چت کردن علاقه مند باشید تاکنون به روم های یاهو مسنجر سرک کشیده اید. یکی از قابلیتهایی که در یاهو وجود دارد Voice Chat است ، بدین شکل که افراد میتوانند در روم های یاهو از طریق میکروفون با یکدیگر صحبت کنند و صدای خود را در روم پخش کنند. اما یکی از مشکلاتی که در این باره وجود قطع و وصلی مکرر صدا و در نتیجه آزار شونده است. در این ترفند قصد دارم روشی ساده را به شما معرفی کنم که میتوانید با استفاده از آن به طور نسبی صدایی را که در یاهو مسنجر از جانب گوینده میشنوید تقویت کنید.


 

برای این کار:

کافی است پس از ورود به یکی از چت روم های یاهو ، هنگامی که گوینده مشغول صحبت کردن است به صورت متوالی کلید Space را فشار دهید. صدا به طور نسبی تقویت میشود.

دسته ها :
چهارشنبه هشتم 6 1385

در ویندوز XP قابلیتی به نام Speech وجود دارد. با استفاده از این قابلیت شما میتوانید متون مختلف انگلیسی را توسط آن تایپ نموده و برنامه آنها را برای شما میخواند. به طور صحیح و با تلفظ صحیح کلمه. اما در این قابلیت اشتباهی کوچک نهفته است! کافی است کلمه ای را که به شما معرفی خواهم کرد را در آن وارد کنید تا ببینید Speech آن را یک جور دیگر تلفظ میکند!

بدین منظور:
از منوی Start وارد Control Panel شوید. سپس روی آیکون Speech دوبار کلیک کنید.
در پنجره جدید باز شده ، در قسمت Use the following text to preview the voice میتوانید کلمه مورد نظر خود را برای تست کردن به زبان انگلیسی وارد کنید و روی دکمه Preview Voice کلیک کنید.
خواهید دید که متن شما توسط ویندوز خوانده میشود.

اما ترفند مورد نظر ما!
کافی است که این بار عبارت Crotch به معنای انشعاب را وارد کنید و روی دکمه Preview Voice کلیک کنید.
اما این بار ، برنامه کلمه مورد نظر شما را نمیخواند بلکه واژه Crow's Nest به معنای قلعه را تلفظ میکند!

دسته ها :
چهارشنبه هشتم 6 1385

ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع ) :‌
حضرت ابوالفضل العباس (ع) فرزند گرامی امیر مومنان علی ( ع ) و دلیر مرد دشت کربلا  در چنین روزی در  سال 26 هجری قمری دیده به جهان گشود . پدر بزرگوارش امام علی ابن ابی طالب ع و مادر گرامیش فاطمه، دخت حزام بن خالد بن ربیعه بن عامر کلبی و کنیه اش ام البنین  بود. حضرت عباس (ع) در خانه ای زاده شد که جایگاه دانش و حکمت بود. آن حضرت از محضر امیرمومنان (ع) بهره فراوان علمی برد و از خاندان عصمت و طهارت علوم و اسرارازلی و ابدی را آموخت و کرامات اخلاقی را از مهبط وحی و تنزیل فرا گرفت .  زبمان دروصف شان و  مرتبت حضرت ابوالفضل العباس قاصر است چراکه او مخزن علم و سخا و اخلاق مروت است و همه اینها در بخش های مختلف زندگی آن حضرت به گونه های مختلف متجلی شده است . بسیاری از روایات ماثوره به ایثار و فداکاری آن حضرت در راه امام خویش تصریح کرده اند و این امر به وضوح ، فضیلت و مقام آن بزرگوار را آشکار می سازد . اوج ایثار و مردانگی آن حضرت در روز پر حادثه عاشورا  آشکار می شود . واقعه آب آوردن آن حضرت برای فرزندان و خاندان حضرت حسین ابن علی ع نشانه و گویای اوج ایثار و جانبازی آن حضرت است . حضرت ابوالفضل (ع ) پس از آنکه نتوانست از میان خیل دشمنان آب را به خیمه های تشنگان انتقال دهد مسیر برگشت خود را عوض نمود و از داخل نخلستانها برگشت تا شاید مشک را سالم برساند . با این حال دشمنان راه را بر او بستند و او را محاصره کردند تا آنکه نوفل ازرق شمشیری به دست راست حضرت زد و آن را از بدن جدا نمود. در همین حال بود که دیدند ابوالفضل ع رجز را عوض کرد . او می فرمودبخدا قسم اگر دست راستم را ببرید من دست از دامن حسین بر نمی دارم. مشک آب را برشانه چپ قرار داد. بار دیگر نوفل ازرق، ضربه ای دیگر زد و دست چپ حضرت را از مچ جدا نمود. طولی نکشید که رجز دوباره عوض شد در این رجز فهماند که دست چپش هم بریده شده است . راویان نوشته اند به هر تقدیر،  مشک آب را چرخاند و آن را به دندان گرفت  و خویش را روی آن انداخت تا سالم بماند اما سپس تیری آمد و به مشک رسید و  آب مشک نیز  از دست رفت .در همین زمان تیری دیگر بر سینه حضرت نشست وعده ای گفته اند عمودی آهنی بر فرق مبارکش  نشست و او را از اسب به زمین انداخت و در این هنگام بود که برادر خود حسین را برای اولین بار به نام برادر مرا دریاب خطاب کرد .


 پس از به شهادت رسیدن آن حضرت ، ا مام حسین (ع) فرمودند: الان انکسر ظهری و قلت حیاتی-  اکنون پشتم شکست و چاره ام کم شد.... مرقد مطهر حضرت عباس ع نزدیک محل شهادتش کنار شریعه فرات است و سن ایشان لحظه شهادت 34 سال بوده است .

 روز مبارک ولادت قمر بنی هاشم ، پرچمدار قیام خونین کربلا و سردار فد ا کار سپاه حسین ع ،   به منظور پاسداشت مقام کسانی که در راه حفظ دین و وطن خود به ایثار  در هشت سال دفاع مقدس پرداختند واز نظر سلامت جسمانی متحمل ضایعات و صدماتی شده اند  چنین روزی به عنوان روز جانباز نامیده شده است .درگذشت حضرت آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی :

حضرت آیت الله مرعشی نجفی در سال 1315 ه ق ، در نجف به دنیا آمد . پدرش  آیت الله سید شمس الدین محمود مرعشی  از اعاظم فقهای عصر خود بود . سید شهاب الدین  پس از فراگیری  مقدمات علوم اسلامی ، در نجف ، در درس خارج فقه و اصول آیت الله آقا ضیاء عراقی ، آیت الله شیخ احمد کاشف الغطا حاضر شد و از محضر آنان  بهره های فراوان برد . تلاش شبانه روزی  او سرانجام در 27 سالگی به ثمر نشست و او به درجه اجتهاد نایل آمد . آیت الله مرعشی نجفی در نجف ، کاظمین ، کربلا ، سامرا ، قم و تهران به تلمذ پرداخت و از محضر استادانی چون حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی کسب فیض کرد.ایشان از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که بر خی از آنها عبارتند از: آیت الله العظمی آقا ضیاء عراقی ، آیت العظمی سید ابوالحسن اصفهانی و آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حایری یزدی . در طول بیش از از هفتاد سال تدریس ایشان در حوزه علمیه قم ، دانشمندان بسیاری تربیت شدند که شماری از آنان نیز از ایشان اجازه اجتهاد در یافت کردند . سید محمود طالقانی ، شهید مطهری ، شهید مفتح ، آیت الله مهدوی کنی ، شهید محمد صدوقی و...از جمله شاگردان ایشان بودند . آیت الله مر عشی نجفی در طول سالیان دراز خدمات بسیاری به جهان اسلام عرضه کرد  . تاسیس مدارس علمیه یکی از فعالیت های در خشان ایشان بوده که  مدرسه مهدیه ، مدرسه شهابیه از جمله آنهاست . کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی  نجفی از بزرگترین کتابخانه های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی  و کتابخانه آستان قدس رضوی است . این کتابخانه هم اکنون بیش از 250000جلد کتاب چاپی و 25000جلد کتاب خطی دارد . ایشان در طول عمر پربرکتشان بیش از یکصد و چهل و هشت کتاب ، رساله و مقاله به رشته تحریر در آوردند که شمار بسیاری از آنها هنوز به چاپ نرسیده اند . مشجرات آل رسول الله الاکرام یا مشجرات الهاشمیین و ملحقات الاحقاق از مهمترین آثار چاپ شده ایشان است . آن عالم ربانی بر ای نوشتن بر خی کتب خود به کشور های مختلفی سفر کردند و با دانشمندان و علمای ا د یان مختلف به گفتگو نشستند.  آیت الله مرعشی  نجفی  در زندگی سیاسی خود نیز همواره از نهضت امام خمینی  ره حمایت کرد و به افشای رژیم شاه پرداخت . ایشان پس از انقلاب اسلامی نیز همواره یار و یاور انقلاب اسلامی بودند  . آن عالم ربانی سرانجام پس از عمری تلاش در راه اعتلای علوم اسلامی در هفتم شهریور سال 1369 ه ش دار فانی را وداع گفت  و به دیار حق شتافت . در زندگی سراسر برکت این مرد خدا آمده است که هرگز نتوانست به زیارت خانه خداوند سبحان مشر ف شود زیرا می فرمود ، استطاعت و تمکن مالی که لازمه وجوب تشرف به خانه خداند کریم است ، ندارم .

رحلت آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری:سید محمد تقی خوانساری درار دیبهشت سال 1267 ه ق  در خانواده اهل علم وکمال دیده به جهان گشود . سید محمد تقی در هفده سالگی ادبیات  عرب و دیگر پایه های مقدماتی علوم اسلامی را فراگرفت. او در نجف در درس فقیه بزرگ و محقق بزرگ اصولی آیت الله آخوند خراسانی شرکت کرد و در کنار آن در محضر درس آیت الله سید محمد کاظم طباطبایی و پس از ارتحال او از محضر آیت الله نایینی و آیت الله آقا ضیاء عراقی بهره های فراوان برد.  پس از آغاز جنگ نخست جهانی ، بصره و حوالی آن به تصرف قوای انگلیس در آمد . در این وضعیت  آیت الله خوانساری درس و بحث را رها کرد و در صف نخست مبارزه علیه رژیم اشغالگر انگلستان قرار گرفت . او در که این نبرد در صف مقدم جبهه مجاهدت می کرد ،  پس از مدتی مجروح شد و به دست نیروهای مهاجم اسیر گشت . پس از آن  آقای خوانساری و چند صد نفر از اسرا به سنگاپور فرستاده شدند . ایت الله خوانساری در این محیط نیز هرگز از  تدریس و  آموختن دست بر نداشت و توانست زبان انگلیسی را از  یک راجه هندی بیاموزد . او سرانجام پس از چهار سال اسارت آزاد شد . آن عالم ربانی  پس از آن به خوانسار بازگشت و حوزه علمیه ای بنا نهاد و در آن شاگردان بسیاری تربیت کرد . یکی از مهمترین حوادث دوران او نماز بارانی است که آن عالم جلیل القدر  اقامه کرد . بروز خشکسالی در سال 1323 مردم قم را کلافه کرده بود . نه تنها قم که سراسر کشور در  پی حمله متفقین  دچار فقر ، گرسنگی و قحطی شده بود .  در این هنگام آیت الله خوانساری در حالی که پاها را برهنه کرده بود به همراه عده ای به سمت صحرای خاک فرج قم حرکت کر دند . پس از این نماز بود که باران گسترده ای قم را فرا گرفت که تا آن وقت کسی چنین بارشی را ندیده بود . آیت الله خوانساری در هنگام ملی شدن صنعت نفت نیز به یاری آیت الله کاشانی و دکتر مصدق برخاست و با فتوایی سرنوشت ساز ملی شدن صنعت نفت را خواستار شد . آیت الله خوانساری سرانجام در سال هفتم ذی حجه  1371 ه ق ، هفتم شهریور سال 1331 ه ش به دیار حق شتافت . پیکر او را در جوار حرم مطهر حضرت معصومه مدفون ساخته اند . 

در گذشت آیت الله کوه کمره ای
درچنین روزی در  سال 1299هجری قمری آیت الله سید حسین کوه کمره ای ازعلمای بر جسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست . . از آیت الله کوه کمره ای که از استوانه های حوزه علمیه بودند آثار گرانسنگی در حوزه فقه شیعه به جای مانده است که از میان آنها می توان به الصلاه و الزکاه اشاره کرد . 

محکوم کردن شبیه سازی انسان  از سوی پاپ :

درچنین روزی در سال 2000 میلادی ،   پاپ ژان پل دوم شبیه سازی انسانی و آزمایش های جنینی را محکوم کرد و آن را مایه فساد در جهان دانست .

تولد جان لاک :
جان لاک ، معمارانگلیسی فلسفه حکومت دموکراسی ، در چنین روزی در سال 1632 میلادی به دنیا آمد . او در آکسفورد تحصیل کرد . نخستین اثر وی دو رساله در باب حکومت نام دارد . فلسفه  لاک را می توان چنین خلاصه کرد : استقلال افراد در یک جامعه دموکراتیک  ، اتکای اقوام و کشورها به یکدیگر در دنیایی آزاد و استقرار اخلاقیات بر مبنای تعاون در میان همه افراد بشر . از آثار عمده ای که لاک در آنها به تشریح عقاید فلسفی خویش پرداخته است کتب زیر  را می توان نام برد : رساله درباره فهم بشر، معقولیت کیش مسیحی و اندیشه هایی در باب تعلیم و تربیت . او در بیست و هشتم اکتبر 1704 دارفانی را وداع گفت .

ژان اوگوست دومنینک اینگره :
این نقاش فرانسوی در چنین روزی در سال 1780 میلادی به دنیا آمد . "حمام والپینکون " عنوان مهمترین اثر بصری اوست .

تولد الیور وندل هولمز :
هولمز فیزیکدان و نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1809 دیده به جهان گشود . " نیرومندان قدیمی "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

تولد آنا الا کارول :
کارول نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1815 میلادی به دنیا آمد . او درباره جنگ داخلی آمریکا کتب مختلفی به رشته تحریر در آورده است ." دوباره سازی "عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد موریس مترلینگ :
این شاعرونویسنده وفیلسوف  برجسته بلژیکی درچنین روزی در سال 1862 میلادی به دنیا آمد . وی نویسند ه ای  نمادگراست و سمبلیسم به وضوح درمیان آثار او دیده می شود . وی  در سال 1911 نوبل ادبی را از آن خود کرد . موریانه ، سگ آبی و ریش قرمزی ازجمله آثار وی است . 

تولد سرریچارد اتنبورو :
این بازیگر و کارگردان آمریکایی در چنین روزی در سال 1923 به دنیا آمد . "گاندی " و" وینستون چرچیل "از عناوین مهمترین آثاری اند که وی در آن ها به ایفای نقش پرداخت .

تولد والری نیکلاس لاربو:
لاربو نویسنده بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1881 میلادی دیده به جهان گشود . او مترجم نیز بود . "جوانی ها "عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد تام گان :
تام گان شاعر انگلیسی در چنین روزی در سال 1929 میلادی به دنیا آمد . "زخم" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

در گذشت آتا هوا لپا :
وی آخرین پادشاه پرو بود که در سال 1533 میلادی  توسط متجاوزین اسپانیایی به قتل رسید .

در گذشت اینگرید برگمن :
اینگرید بر گمن بازیگر برجسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1982 میلادی دار فانی را وداع گفت . او جایزه اسکار بهترین  بازیگری را از آن خود کرده یود . وی در شصت و هفتمین سال تولدش در گذشت .

دسته ها :
سه شنبه هفتم 6 1385

تولد گوته :


یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر دراماتیست و نویسنده آلمانی در شهر فرانکفورت چشم به گیتی گشود . پدر او از جمله اشراف
و علمای بزرگ  مشهور آلمانی بود . گوته ایام جوانی را در شهر های لایپ زیک و استراسبورگ به تحصیل حقوق و علم پزشکی گذارنید و چون به رتبه پزشکی رسید دل بر ادبیات بست و در شهر وایمار اقامت گزید . نخستین اثر ادبی او درام" گوتس فون بلرلیخن گن" است که در سال 1773 به رشته تحریر در آمد . گوته در تمام رشته های ادبی از نثر و نظم و تئاتر نویس داستان سرایی گرفته تا فن انتقاد استاد بود .وی  از علوم طبیعی و گیاه شناسی نیز اطلاع کافی داشت و کتبی نیز درباره رنگ ها و نباتات نگاشت . وی در سال 1786 برای نخستین بار به ایتالیا مسافرت کرد . در سال 1808 ناپلئون اول به دیدار گوته رفت و ساعتی چند در مصاحبت او به سر برد و به او نشان لژیون دونور اعطا کرد . این شاعر بزرگ پس از هشتاد و سه سال زندگی در سال 1832 میلادی در شهر وایمار در گذشت . "رنجهای ورتر" ،" ایفی ژنی "،" اگمونت "،" هرمان دوروتا" ،" ویلهلم مایستر" و "وصلت انتخابی" از مهمترین آثار اویند . گوته در سال 1808 میلادی نخستین بخش از فاوست را منتشر ساخت . دیوان شرقی ، .یادداشتهای من ، نغمه ها ، سکون دریا ، رقص اموات ، شعر و حقیقت و...از مهمترین آثار شعری اویند .
گوته سخت دلبسته و تحت تاثیر حافظ شیرازی بود ودیوان شرقی وی براساس همین تعلق خاطر نوشته شده است .
در چنین روزی در سال 1827 میلادی لئو تولستوی ادیب ونویسنده بر جسته روس به دنیا آمد .

لو یا لئو تولستوی نویسنده بر جسته جهان در  خانواده ای اشرافی  در یاسنایا پولیانا به دنیا آمد. وی در دو سالگی مادر و در هشت سالگی پدرش را از دست داد. تولستوی در این سال ها زیر نظر عمه و مادربزرگش و نیز در محیط  مذهبی روستای خود،  پرورش یافت . تولستوی  پس از طی تحصیلات مقدماتی و همچنین طی تحصیلات تکمیلی  در دانشگاه قازان  به نوشتن
بخش های ناتمام  زندگینامه خود نوشت اش در کودکی (1853)، نوجوانی (1854) و جوانی (1857) پرداخت. تولستوی در پایان جنگ کریمه از ارتش کناره گرفت و با حضور در مجامع ادبی مسکو و ارایه آثار ادبی خود ، شهرتی به هم زد. وی به کمک تورگنیف نویسنده بر جسته روس در 1857 راهی اروپا گردید. حضور در مراسم اعدامی با گیوتین که در پاریس شاهد آن بود ،  به نفرت او از معیارهای اروپایی دامن زد . وی در بازگشت به روسیه، کتاب های  پگاه ارباب، سه مرگ، آلبرت و خوشبختی خانوادگی را انتشار داد. تولستوی که از آغاز عمر به بیداد گری ها و شقاوت های طبقه خود پی برده بود از سال 1849 در املاک خود مستقر شد و کوشید تا به حال رعایای کشور خود مفید واقع شود . به همین منظور  مدرسه ای برای روستاییان در یاسنایا پولیانا تأسیس کرد و نشریه ای آموزشی انتشار داد. وی در سالهای  پایان عمر دچار یاس فلسفی مضاعفی گشت و دست به نگارش کتاب اعتراف زد . در این کتاب تولستوی بر گشت خود را از مذهب ارتودوکس اعلام داشت . قزاق ها ، جنگ وصلح ، جنگ های ناپلئون ، آنا کارنینا ، سنت پطرز بورگ ، مرگ ایوان ایلیچ ، حاجی مراد ، قدرت در تاریکی ، نعش جاندار و رستاخیز از مهمترین آثار اویند . 


تولد سرادوراد بورن جونز :

این نقاش انگلیسی در چنین روزی در سال 1833 میلادی به دنیا آمد . وی طراح و نقاش سبک قبل از رافائل است .

تولد جرج هویت ویپل :
ویپل ستاره شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1878 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد  . او در سال 1934 به دلیل تلاش های فراوان خود در فیزیک ستاره شناسی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

تولد پل هنری لانگ :
لانگ ، منتقد ادبی و موسیقی شناس مجارستانی در چنین روزی در سال 1901 میلادی دیده به جهان گشود .

تولد برونوبتلهیم :
بتلهیم نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1903 میلادی به دنیا آمد ." استفاده های افسون"  از مهمترین آثار اوست .

سرجان بتجمان :
بتجمان ، ملک الشعرای انگلستان در چنین روزی در سال 1906 میلادی دیده به جهان گشود . در آثار او نوعی غم غربت نسبت به گذشته نزدیک دیده می شود   .

تولد روژه تروی پیترسون :
پیترسون نویسنده بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . "چگونه پرندگان را بشناسیم؟ " عنوان مهمترین اثر علمی اوست .

تولد سی رایت میلز :
رایت میلز جامعه شناس و نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1916 میلادی دیده به جهان گشود . "قدرت نخبگان "عنوان

دسته ها :
دوشنبه ششم 6 1385

بخش مربوط به ايران المپيك جهاني بازي‌هاي كامپيوتري كه از سوي سامسونگ به راه افتاده است، رسما از پنجشنبه آغاز مي‌شود.

بزرگترين جشنواره مسابقات كامپيوتري و ويدئويي ‪ World Cyber Game‬بر روي سايت ‪ WCGZone.com‬هم اكنون رسما" شروع بكار نموده و علاقه‌مندان مي‌توانند با مراجعه به اين سايت بصورت آن لاين و تحت نام ‪ WCG‬به بازي‌هاي تك نفره و يا گروهي بپردازند.

از جمله سرويس‌هاي اين وب سايت مي‌توان به انجام بازي‌هاي آن لاين ‪III‬ ‪ Starcraft, Brood War, Warcratf‬توسط كاربران، دسترسي به رده‌بندي بازيكنان و همچنين اعلام همايش‌هاي سراسري براي حضور بازيكنان اشاره كرد.

تمامي كاربران مي‌توانند با مراجعه به سايت ‪ WCGZone.com‬از طريق سرور ‪ WCG‬بر روي ‪ Battle.net‬و نصب "‪ "GameOn‬شروع به انجام مسابقات و رقابت با ديگر كاربران بپردازند.

هم چنين كاربران مي‌توانند جهت دسترسي به رده بندي بازيكنان، بازيهاي انجام شده را از طريق ‪ upload‬بر روي سايت مجددا" بازبيني نمايند و در ضمن همايشها به ارائه نظريات و استراتژيهاي جديد بپردازند.

در اين وب سايت بازيهاي ‪ Half-Life , Counter Strike 1.6‬و ‪FIFA Soccer 06‬ بصورت آن لاين در اختيار بازيكنان خواهد بود .

همچنين در اين وب سايت سرويس‌هاي ديگري براي كاربران جديد از جمله ‪ Register to Win , Bugfinder , Spread the Word‬فراهم شده اند.

كاربران مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به ‪ WCGZone.com‬و يا ‪ worldcybergames.com‬مراجعه نمايند.

دسته ها :
يکشنبه پنجم 6 1385

روز تولد محمد بن زکریای رازی :


محمد بن زکریای رازی در چنین روزی در سنه 251 ه ق دیده به جهان گشود . ابوبکر محمد بن زکریای رازی از فلاسفه وپزشکان بزرگ ایران  بود . وی در جوانی به تحصیل فلسفه ، طب ، ریاضی ، و نجوم پرداخت و در همه این علوم صاحب نظر شد . ولی عمده شهرت این دانشمند در پزشکی و شیمی است . کتاب الحاوی وی دایره المعارفی بود که بیش از قسمتی از آن در دست نیست ، با این حال تا این اواخر مرجع و کتاب در سی اروپاییان بود . وی در شیمی به کشفیاتی از جمله کشف الکل و جوهرگوگرد نایل آمد . گویند رازی 56 اثر عالی و با ارزش از خود باقی گذاشت و با این تالیفات و تحقیقات نظری و علمی خود پیشرفت فراوانی نصیب دانش آن روز گار کرد . از آثار وی در کیمیا ، کتاب الاکسیر و کتاب التدبیر  و در طب کتاب الطب المنصوری را می توان نام برد . وی در اواخر عمر به علت کار و مطالعه زیاد نابینا شد . به گفته بر خی در سال 320 ه ق و یا به گفته برخی دیگر در سال 322 ه ق دار فانی را وداع گفت .

روز دارو سازی:


همه ساله به یاد تلاش های علمی عالم بزرگ و کاشف بزرگ ایرانی محمد بن زکریای  رازی ، چنین روزی به عنوان روز دارو سازی در کشور گرامی داشته می شود و از داروسازان بر جسته ایران تقدیر می گردد . 

تعویض تاریخ شاهنشاهی به هجری شمسی :


درچنین روزی در سال 1357 ه ش ، سال شاهنشاهی که پیش ازاین رژیم پهلوی در راستای باستانگرایی در وغین خود آن را بنا نهاده بود به سال هجری شمسی تغییر یافت . محمد رضا پهلوی پیشتر در ادامه مسیر باستانگرایی و زنده سازی تاریخ ایران زمین و همچنین احیای سنت های شاهانه در ایران آن روز گار ، سال  هجری شمسی را به سال شاهنشاهی تبدیل کرده بود که همین امر نیز  نفرت بیش از پیش مردم نسبت به وی  را به دنیال داشت  .

استعفای اقبال و نخست وزیری شریف امامی :
درچنین روزی درسال 1339 ه ش منوچهراقبال نخست وزیرمحمد رضا پهلوی استعفا کرد وشریف امامی به جای اوبه مسند قدرت نشست . دولت اقبال دراواخر سال 1338 ه ش لایحه ای درباره اصلاحات ارضی به مجلس برد وبرای راضی کردن آمریکایی ها قانونی تحت عنوان" ازکجا آورده ای؟ " نیز تهیه کرد ولی اینها هیچ یک رضایت آنها را جلب نکرد . دراین میان با توافق آمریکا وانگلیس ودربار، جعفر شریف امامی با شعارمبارزه با فساد ، انجام اصلاحات وآزادی احزاب وبرگزاری انتخابات آزاد ، به جای منوچهر اقبال به نخست وزیری ایران رسید . عملا شریف امامی نیز مهره مناسب و مقتدری برای اجرای این طرح نبود لذا آمریکایی ها شاه را برای انتخاب نخست وزیر دیگر در فشار قرار دادند تا با اجرای طرح های ظاهرا اصلاحی ، نفوذ خود را در ایران تحکیم بخشند . 

در گذشت رومن رولان :
در چنین روزی در سال 1944 میلادی  رومن رولان نویسنده مشهور فرانسوی دیده از جهان فروبست .  وی در سال 1915 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن  خود کرد . رولان  در سال 1866 در نیورنه  فرانسه متولد شد. او در رشته تاریخ تحصیل کرد اما به ادبیات نیز علاقه فراوان داشت و همین علاقه او را بر آن داشت که  دست به نوشتن داستان ، نمایشنامه و سرانجام زندگی نامه بزند . وی ابتدا زندگانی بتهوون را نوشت و سپس شرح زندگی  میکل آنژ را منتشر کرد . او هشت سال نیز به نوشتن رمان " ژان کریستف " پرداخت . رولان در پایان عمر به اندیشه های عرفانی شرقی  گرایش پیدا کرد و از طرفداران گاندی  شد.  وی  در سال 1932 در سویس به دیدار گاندی رفت . رومن رولان در سال 1944 در سن 78 سالگی . درگذشت . گاندی ، تولستوی  ،آنتوانت ، آن زمان فرا می رسد، جان شیفته ، خاطرات جوانی ، دانتون ، روبسپیر ، سفر درونی و  گرگهـااز دیگر آثار معروف اویند . 

روز ملی مجارستان :
این کشور در اروپای مرکزی بین اوکراین ، رومانی ، لهستان و اتریش واقع شده و مساحت آن تقریبا یک هجدهم ایران است . نژاد مردم این کشور زرد ، سفید و زبان رایج میان آنان مجاری و آلمانی است . بیشتر اهالی آن پیرو مذهب کاتولیک می باشند . نوع حکومت این کشور جمهوری است که در سال 1946 مستقر شد . مجارستان  در تاریخ چهاردهم دسامبر سال 1955 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور بوداپست نام دارد . همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی مجارستان گرامی داشته می شود .

روز استقلال لیختن اشتاین :
لیختن اشتاین کشوری کوهستانی وکوچک است که در قلب کوههای آلپ میان سویس و اطریش جای گرفته است . مساحت آن یکصد و پنجاه و هفت کیلومتر مریع است . نژاد مردم این کشور ژرمن است و اکثر آنان  به زبان آلمانی تکلم می کنند . اهالی این سرزمین پیرو مذهب کاتولیک اند . حکومت این کشور مشروطه سلطنتی است و پایتخت آن "وادوز"  نام دارد . لیختن اشتاین در چنین روزی در سال 1920 میلادی مستقل شد .

تولد برناردو او هیگینز :
او هیگینز کسی که در به استقلال رسیدن شیلی نقش ویژه ای ایفا کرد،  در چنین روزی در سال 1778 میلادی به دنیا آمد .

تولد الیل سارینن :
سارینن معمار بر جسته فنلاندی در چنین روزی در سال 1873 به دنیا آمد ." میشگیان "و "موسسسه تکنولوژی جی ام"  عناوین مهمترین آثار معماری اویند .

تولد اچ پی لاو کرافت :
لاو کرافت رمان نویس سبک گوتیک آمریکایی در چنین روزی در سال 1890 میلادی به دنیا آمد . "در کوههای دیوانگی " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

سالواتوره کزی مودو:
کزی مودو شاعر ایتالیایی در چنین روزی در سال 1901 میلادی به دنیا آمد . وی منتقد ادبی و مترجم آثار ادبی نیز بود . او در سال 1959 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

تولد ژان لوپ کرتین :
کرتین نخستین فرانسوی فضانورد در چنین روزی در سال 1938 میلادی به دنیا آمد . وی با سفینه سایوز تی 6 به فضا پرتاب شد .

تولد راجیو گاندی :
راجیو گاندی ، پسر ایند یرا گاندی  ، نوه جواهر لعل نهرو،  در چنین روزی در سال 1944 میلادی به دنیا آمد . او در سال 1984 میلادی به سمت نخست وزیری  هندوستان رسید و مانند مادرش  در دوره نخست وزیری ترور شد.   

در گذشت لئون تروتسکی :
لئون داویدویچ تروتسکی انقلابی روسیه در یک خانواده یهودی چشم به دنیا گشود . وی در اثر فعالیت های سیاسی و انقلابی به سال 1902 میلادی به انگلستان گریخت و در آنجا با لنین وپلخانف روابط دوستانه بر قرار کرد . بعد از انقلاب کمونیستی اکتبر 1917 به عضویت شورای کمیسر های مردم در آمد وپس از آن به عنوان  کمیسر امور خارجه تعیین شد و پیمان صلح برست لتوسک را با آلمانی ها در سال 1918 امضا کرد . علیر غم پاره ای اختلافات به لنین وفادار ماند اما در زمان استالین به سال 1927 از حزب  کمونیست اخراج و به خارج از کشور تبعید شد . او از سال 1937 ساکن مکزیک شد و سرانجام نیز در چنین روزی در سال 1940 میلادی به اشاره استالین با تبر به قتل رسید .

در گذشت پل ارلیچ :
این دانشمند و بیولوژیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1915 میلادی دار فانی را ود اع گفت . وی در سال 1990 جایزه معتبر علمی کرافورد سوئد را از آن خود کرد . این جایزه به دانشمندانی اعطا می شود که مستحق در یافت جایزه نوبل بوده اند اما نتوانسته این جایزه را دریافت کنند .

دسته ها :
يکشنبه پنجم 6 1385
 

توجه:برای تست کدها به اینجا بروید.

با راست کلیک کردن روی پنجره و انتخاب گزینه ی select all و سپس فشردن کلیدهایCtrl+C،می توانید کد ها را کپی کنید.

 

امروز کد یه ساعت خیلی جالب رو براتون میزارم .

این کد خیلی باحاله . اول تو قسمت ثانیه 60 تا پر میشه و یکی به دقیقه ها اضافه میشه . تا دقیقه ها هم به 60 رسیدن یکی به ساعت اضاف میشه و ... .

حالا میتونید کدشو بردارید :

 

دسته ها :
شنبه چهارم 6 1385

ژاپني‌ها در ماه سپتامبر جديدترين ام پي تري پلير را وارد بازارهاي جهاني مي‌كنند.

خبرگزاري ايتاليايي آنسا اعلام كرد: نام اين دستگاه جديد ام پي تري پلير ‪ MATSUSHITA‬مي‌باشد.

دستگاه ام پي تري پليري جديدي باعث مي‌شود كاربران با استفاده از آن مسافت‌هاي ميان خانه و محل كار را با آرامش و در مدت زمان كمي طي كنند.

‪ MATSUSHITA‬دستگاه ام پي تري پلير الكترونيكي ژاپني است كه با مارك پاناسونيك در ماه سپتامبر وارد بازارهاي جهاني مي‌شود.

اين ام پي تري پلير جديد به گونه‌اي طراحي شده كه قابل حمل است و مي تواند به عنوان مسافر هر روزه براي كاربران محسوب مي‌شود.

از فلش مموري (‪ (FLASH MEMORY‬اس دي در اين دستگاه جديد استفاده شده است كه قابليت ذخيره‌سازي فايل زيادي را دارد.

از تفاوت‌هاي عمده اين دستگاه ام پي تري پلير جديد گنجايش زياد كارت حافظه آن است كه در دستگاه‌هاي ام پي تري پليرهاي قديمي اين قابليت وجود نداشته است.

از عمده‌ترين و بارزترين مشخصات اين دستگاه جديد وجود دستگاهي جديد در سرپوش ام پي تري پلير است كه مانع نفوذ صداهاي اطراف و محيط در هنگام گوش دادن به موسيقي مورد علاقه در گوش كاربران مي‌شود.

دسته ها :
شنبه چهارم 6 1385
X